screen-shot-2017-01-03-at-15-03-38

Bugünkü yazı makyaj hakkında değil. Daha yeni bitirdiğim bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Umarım beğenirsiniz.

Çok değerli bir gökbilimci olan Carl Sagan’ın bilimi yaymak adına yazdığı kitaplardan biri… Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Okurken her sayfada, kendimize yeni bir bilgi kattığımızda beynimizde hissettiğimiz o güzel farkındalık havaifişeklerini hissettim.

Kitap basit dilli ve akıcı. Carl Sagan’ın bu kitaptaki amacı zaten bilimi sevdirmek olduğu için son derece buna uygun yazılmış. Bölümlerin başında olabilecek en basit şekilde konuya başlıyor (“DNA’larımız sayesinde birbirimizden farklılıklarımız ortaya çıkar.” vs.), bölumün sonuna doğru bir de bakmışsınız ki Uranüs’ün uydularından biri olan Titan’ın yapısını anlamaya başlamışsınız. Kitabın en güzel özelliklerinden biri de şu: Yazar o kadar büyük bir tutkuyla yazmış ki, her sayfada yaptığı işi ve bilgileri ne kadar sevdiği anlaşılıyor. Takdir edersiniz ki, işini tutkuyla yapan bir kişinin yazdığı kitap da tutkulu oluyor ve yazarın kitabındaki heyecanı okuyucuya da yansıyor.

Şimdi bu kitaptan öğrendiğim birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum (Merak etmeyin kitapta bu türlü bilgilerden onlarca var.). Mesela, hem biz insanlar hem de tahta masalar atomlardan oluştuğumuza ve atomların da büyük çoğunluğu hava olduğuna göre kolumuzu masaya dayadığımızda neden kolumuz masanın içinden geçmiyor? Cevabı veriyorum: Atomlarda çekirdeğin dışında bulunan elektronlar hem kolumuzda hem de masada karşı karşıya geldikleri ve aynı (negatif) yüklü elektronlar birbirini ittiği için. İkinci bir ilginç bilgi geliyor: Dünyamızın oluşumunun gerçekleştiği zaman diliminde çarpan bir çok göktaşı olduğunu biliyoruz. Göktaşları çok soğuk olan uzaydan geldikleri için çoğu zaman yapılarında donmus su bulunuyor. Dünyamızdaki okyanus oluşumlarının nasıl oraya çıktığıyla ilgili teorilerden birinin, bu göktaşlarının getirdiği buzulların erimesi olduğunu biliyor muydunuz?

Size güzel bir haberim daha var: Bu kitabın aynı konuları işleyen iki de belgesel nitelikli dizisi var! İki dizi de 13’er bölümden oluşuyor. Üstelik ikinci dizinin sunucusu da Carl Sagan’ın öğrencisi ve yine çok değerli bir astrofizikçi olan Neil Tyson! Ayrıca, bu dizileri dublajlı veya altyazılı olarak bulmanız da mümkün.

Daha fazla bilgi için:

Kitap: Kozmos – Carl Sagan,” için 2 yorum

  1. Geri bildirim: EKİM FAVORİLERİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s