Paulo Coelho; kitapları akıcı, dili basit olmasına rağmen, kitaplarında üzerinde düşündüren birçok oğe barındirabilen bir yazar. Kendisinin kitaplarını okudunuz mu bilmiyorum, ama onun kitaplarını okurken sıkılmanızın imkanı yok ve her kitabında kendinizden bir parça bulmanız mümkün. Anlattığı ana hikayenin yanında, bu hikayeleri güçlendirmek için verdiği bazı örnekler, alıntılar, diyaloglar ya da benzetmeler var. Bu öğeleri kullanarak yaptığı betimlemeler her zaman kitaplarına ayrı bir tat katıyor. Özellikle bu konuda en beğendiğim kitabı da “Aldatmak”. Okumadıysanız kesinlikle tavsiye ederim.

Gelelim bu kitabına… Klasik bir Paulo Coelho anlatıs tarzı hakim. Kitap, kendi zamanında sansasyon yaratmış olan “Mata Hari“nin hikayesini, ölümünden yola çıkarak kısaca anlatıyor. Kitap kahraman bakış açısıyla, Mata Hari’nin dilinden (en sonunda da avukatının dilinden) yazılmış. Mata Hari, Hintlilerin danslarını canlandıran bir egzotik dansçı ama gerek yaşam tarzı, gerekse giyim kuşamı döneminin çok dışında olduğu icin toplum tarafından sıradışı olduğu düşünülen bir kadındı. Casusluk yaparak Almaya’ya bilgi sızdırdığı iddiasıyla idam edildi. Yazar da idam edilmeden önceki tutuklanma sürecinde Mata Hari’nin avukatı ile yazıştıkları mektuplardan yola çıkarak bu kitabı oluşturmuş.

Kitap son derece okunası bir kitap olduğu halde bir iki eleştirim de yok değil. Mata Hari’nin ilginç ve şahsına münhasır bir insan olduğunun farkındayım. Ama kitaptaki anlatım biçiminden dolayı (olsa gerek), anlatılan karakter bana hiç ilginç bir insan gibi gelmedi. Sanki önceden okuduğumuz roman kahramanlarının bir sentezi gibiydi. Örneğin; hayattan olan beklentisi, başına buyrukluğu ve cesareti Evita‘yi andırırken, insanlar üzerindeki etkisi ve yaşam tarzı da Notre Dame’in Kamburu‘ndan Esmeralda’yı anımsattı. Belki de Mata Hari’nin kişiliği gerçekten bu şekildeydi, bunu bilemeyiz, ama yine de kitaptaki kadını okuyucuya ulaştırılış biçimi olarak biraz orjinallikten uzak buldum.

Sonuç olarak, en başarılı Paulo Coelho kitabı olarak ifade edemeyecek olsam da okunmaya değer bir kitap. Çoğunlukla casus olduğu savunulan anlatımlar daha yaygın olduğundan, bu kitap Mata Hari hakkında farklı bir bakış açısı kazandırıyor diyebiliriz. Hem kısa bir kitap, hem de akıcı. Bu kitabı alıp kısa sürede bitirebileceğinize eminim.

Bahsettiğim kitabi incelemek isterseniz linki burada:

http://www.idefix.com/Kitap/Casus/Paulo-Coelho/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000712181

 

0000000712181-1.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s