Çeşitli yazılarımda sürekli sıcak ve soğuk renklerden gerek mevsimlere göre nasıl duracağı ile ilgili, gerek makyaja nasıl bir etki katacağıyla ilgili, gerekse de ürün yorumlarını yaparken sürekli bahsediyorum. Peki sürekli sıcak renk, soğuk renk diyip dururken aslında neyi kastediyorum?

 

warm-colors

SICAK RENKLER:

Bu tip renklerden bahsettiğimde aslında kastettiğim kırmızı, turuncu ve sarı ağırlıklı renklerdir. Havadaki titreşimleri kuvvetli olduğu için gözü daha önce etkilerler. Bu sayede de, göze daha canlı gözüktükleri için, dinamik renklerdir. Çoğu zaman bir ürünün asıl renginin sıcak renk olması, o ürünün bu kategoriye girmesi için yeterlidir. Ama, bazı durumlarda bir makyaj eşyasının asıl rengi soğuk bir renk olmasına rağmen, alt tonunun fazla miktarda sıcak tonlu olması da bu ürünü sıcak renkli haline getirebilir. Örneğin; zeytin yeşili aslen yeşil olmasına rağmen alttonunda fazlaca sarı vardır. Bu yüzden, sıcak bir renk olarak sayılabilecektir.

 

cool-colors

SOĞUK RENKLER:

Bu renkler de mavi, yeşil, mor ağırlıklı renklerdir. Bu renklerin havadaki titreşimleri sıcak renklere göre daha azdır. Bu yüzden de statik renklerdir. Yine, çoğu zaman bir ürünün soğuk renkli sayılabilmesi için bu üç renkten birine sahip olması yeterlidir. Ama, bazı durumlarda asıl rengi soğuk tonlu olmasına rağmen, alttonunda fazla miktarda sıcak ton varsa bu ürün de sıcak tonlu olacaktır. Örneğin; kış makyajında bahsettiğim mürdüm rengi (plum) aslen mor olmasına rağmen alttonunda çok fazla kırmızı olduğu için sıcak bir renk olacaktır.

 

Şimdi gelelim işin bilimsel açıklama kısmına…

Elektromanyetik spektrumda yer alan görünür ışık, insan gözünün algılayabildiği dalgaboylarını kapsar. Bu da 380 nm ile 780 nm arasıdır. Dalgaboylarının uzunluğu veya kısalığı da renkleri oluşturur.

 

Ne kadar uzunluktaki dalga boyunun hangi rengi ortaya çıkaracağına dair tablo:

renklerin-dalga-boyu-ve-sıcaklık-ilişkisi_1270160.jpg

Bu yüzden de dalga boyu en uzun olan kırmızı, turuncu, sarı renkleri sıcak renkler olarak nitelendirilirken, dalga boyu daha kısa olan yeşil, mavi, mor renkleri ise soğuk renkler olarak adlandırılmışlardır.

 

Yukarıda bahsettiğim elektromanyetik spekturuma dair açıklayıcı bir görsel:

bascek_elktromanyetik_tayf_png.png

 

 

Sıcak renklere örnek ürünler:

 

Soğuk renklere örnek ürünler:

 

 

 

Makyajda Sıcak Renkler ve Soğuk Renkler,” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s