Chokerlar (tasmalar) bir süredir moda ve sizi bilmiyorum ama benim en çok taktığım takı açık ara farkla bunlar oldu. Son birkaç aydır evden choker takmadan cıktığım çok nadir olmuştur… Bu kadar uzun süredir chokerları takınca, bu takı çeşidi nereden gelmiş, nasıl çıkmış merak

etmemek elde değil. Bu yüzden bununla ilgili bir araştırma yapıp öğrendiklerimi sizinle de paylaşmak istedim:

Chokerlar ilk olarak 90larda fırlama yaşamış gibi görünse de tarihleri bundan çok daha eskisine dayanıyor. Eski zamanlarda takıların kullanılmasınin sebebi koruyucu ve tılsımsal kabul ediliyor olmalarıymış. Koruyucu olmaları sebebiyle, insan vucudunda en çok zarar görebilecek yerlerde kullanılırmış (boyun, bilekler, ayak bilekleri, baş gibi). Örneğin, kizilderililer kolyelerini kuş kemiklerinden yaparlarmış ki boyunları savaşlarda korunsun. Takıların kullanımı Eski Mısırda, Mezopotamyada, Sümerlerde ve Batı Afrikada yani hemen hemen tüm eski uygarlıklarda bu amaçladır.

 

Gelelim daha sonra nerelerde kullanıldığına… Fransız ihtilali döneminde chokerların amacı yine modadan çok daha fazlasıydı. Bu dönemdeki kadınlar, giyotin kurbanı olan insanlara sessiz bir ağıt niteliğinde boyunlarına kırmızı kurdele bağlamaya başlamışlar. Bu boyundan bağlanan kırmızı kurdelenin bir diğer alternetifi de omuz ve sırttan X şeklinde geçen bir kırmızı kurdele olmuş.

 

1860lardan itibaren ise ağıt niteliğinde kullanılan bu kurdelelerin amacı bambaşka bir şeye dönüşmüş. Bu tarihlerden itibaren siyah kurdeleleri hayat kadınları kendilerini belli etmek için kullanmaya baslamışlardır. Bir çeşit üniformaları haline gelmiştir ve eğer bir kadının boynunda siyah kurdele varsa o kadın yüksek ihtimalle bir hayat kadınıdır.

 

1874lerden itibaren ise dansçılar ve moda konusunda ileri gelenler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Hatta Degas’nın çoğu bale resimlerinde bu kolyelerden bulmanız mümkün.

 

Devam ediyoruz… 1800lerin sonlarında artık choker trendi kraliyet ailesine ve soylulara sıçramıştır. Ama artık bu kolyeler basit kurdelelerin boyuna bağlanmasından çok daha fazlasıdır. Buradan sonra kurdelenin yerini sıralanmış taşlar almış. Bu yüzden de ince bir görüntüden cok kopek tasmasını andıran tasarımlarda kullanılmaya baslanmış. Bu sıralanan taşların değerli olmasının soyluların gösterişlerine nasıl katkı sağlayacagı malum tabii ki…  Dolayısıyla ne kadar kalın ve değerli taştan yapılma, o kadar iyi… Ayrıca, bu kolyeler soz konusu elit kesim için hep özel yapım kolyelerdir.

 

Bundan sonra artık 1944 ve devamıyla chokerlar günlük hayatta kullanılan, yeniden moda olmuş bir takı haline gelmiştir.

2d90782119af9a461f834ee58ae34c56

 

Son olarak, günümüzde yeniden moda olmadan once 1990larda daha “punk” tipli versiyonları moda haline geldi. Özellikle “Sabrina” dizisinde kullanılmasından itibaren büyük bir akım başladı.

 

Eh, buradan sonrasını siz de biliyorsunuz. Hepimiz her çeşit choker’ı bayıla bayıla kullanır olduk… Bakalım nereye kadar sürecek…

 

 

Konuyla ilgili güzel bir yazı buldum okumak isterseniz linki burada:

https://www.bustle.com/p/the-slightly-creepy-history-of-chokers-will-probably-surprise-you-34124

(fikir için teşekkürler Zeynep 💫)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s