Konuya çok direk girmek gibi olacak ama Adam Fawer’ın hayalgücü ve arastırma yeteneği gerçekten harika değil mi?

Tamam tamam, başa sarıyorum…

Oz büyücüsünü izlediniz mi? Hani Dorothy kasırgadan kaçarken bayıldığında Munchkinland’e düşer ve Kuzeyin İyi Cadısı Glinda, Dorothy’nin eve geri dönmesi için Emerald Şehri’ne gitmesini ve büyücüyü bulması gerektiğini söyler. Dorothy de yolda giderken korkuluk, aslan ve teneke adamla karşılaşır. Meğer bütün yapması gereken de zaten filmin başından beri yanında olan ayakkabılarıyla eve dönmek istediğini söylemesidir ve Dorothy evine geri döner. “Somewhere Over the Rainbow“, “Ding Dong! The Witch Is Dead” gibi harika şarkıları da film boyunca dilimize takar!

Adam Fawer, bu klasiği alıp oyle bir çevirmiş ki, evet sonunda ne olacağını bilerek okuyorsunuz ama yol boyunca Dorothy’nin başına gelecekleri asla tahmin edemezsiniz. Kitap modernize edilmiş ve hayalgücü seviyesi daha da arttırılmış bir Dorothy hikayesi anlatıyor. Bu sefer artık, IQ seviyesi gün geçtikçe ilerleyen bir korkuluk, kana susamış baltalar, gündüzleri karanlık olan gökyüzü, hologramlar hayal edin… Bir çeşit paralel evren serüveni ama bu sefer Dorothy bayılmamış da meğer ölmüş (Merak etmeyin sonunu söylemedim, kitap böyle başlıyor – biraz Moulin Rouge tadında).

Kitabı okurken sürekli “Peki şimdi ne oluyor? Bu da neyin nesi?” diye anlamaya çalışıldığı için kesinlikle akıcı bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Bir de itiraf etmem gerekir ki bazı zamanlarda içimdeki klasik filmi seven insan kitapla çakışmadı da değil. O masum kırmızı güzelim ayakkabılar artık kafamda kirlenmiş ve dezenfekte edilmesi gereken durumdalar. O yüzden, bir süre sonra bir klasiğin alternatif versiyonunu okuyor gibi düşünmektense, kendimi yeni bir hikaye okuyormuşum gibi düşünmeye odakladım. Böylece Munchkinlerin sarhoş olabileceği bir realiteye beynimi adapte etmeyi engellemeyi hedefliyorum, olabildiğince masum kalmaya devam etsin.

Eğer alternatif dünyalara merakınız varsa, Oz büyücüsünü seviyorsanız, kolay ve akıcı bir kitap arıyorsanız okumaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Not: Biri lütfen gerçekten Pink Floyd’un “Another Brick in the Wall”unun müziğine Daft Punk’ın “Get Lucky”sinin sözlerini coverlamayı deneyebilir mi? Hakikaten ne çıkacağını çok merak ettim!!

 

judy-garlands-ruby-slippers-for-sale

 

Bahsettiğim kitabı incelemek isterseniz linki burada:

http://www.idefix.com/Kitap/Oz/Adam-Fawer/Edebiyat/Roman/Macera/urunno=0000000698708

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s