Bir kere en başta, bu kitabın asıl yayım tarihinin 1915 olmasının üzerinde durmak istiyorum. Yazıldığı tarihin üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen hala nasıl tuttuğunu, hala gizemleri çözemediğimizi, dilinin büyük ölçüde güncel ve anlaşılır olduğunu (orjinal dilinden bahsediyorum), ne kadar akıcı olduğunu kesinlikle çok takdir ediyorum. Bir kere daha söylemiş olacağım ama, o kadar yıl geçmesine rağmen hala cinayetleri kolay kolay kendiliğimizden çözemiyor olmamız (en azından ben çözemiyorum) harika değil mi? Bence bütün bu özellikler, Sherlock Holmes kitaplarının ne kadar zamansız kitaplar olduğunu ve Sir Arthur Conan Doyle’un da ne kadar zamansız bir yazar olduğunu gösteriyor.

“Korku Vadisi” kitabi temel olarak, Sherlock Holmes ve Dr Watson’ın tek girişi asma bir köprü olan malikanede işlenen cinayeti araştırmasını konu alıyor. Ancak bu kitabın özelliği, malikanedeki gizemin çözülmesinden hemen sonra, ana olaydan da geçmiş bir tarihe giderek ikinci bir farklı olay anlatması ve iki hikayeyi birbirine bağlayarak her şeyi daha da açıklığa kavuşturması. Yani bir kitap içinde iki harika hikaye okunmuş oluyor. Hikayelerin birleşmesiyle etkinin arttırılması da cabası.

Açıkçası, diğer Sherlock Holmes kitaplarına kıyasla bu kitapta daha az aksiyon var ama yine de okuması çok keyifli. Eğer gizem, aksiyon, polisiye romanlarını seviyorsanız beğenerek okuyacağınızı düşünüyorum.

Sherlock Holmes kitabını okuyup da gizemi Sherlock açıklamadan önce çözebileniniz var mi???

 

Bahsettiğim kitabı incelemek isterseniz linki burada.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s