Kitap, yeni taşınan Liv’in okulunda tanıştığı insanlardan “lüsid rüya” yoluyla rüyada başka kişilerin zihinlerine de gidilebildiğini ögrenmesi ve bunun sonucunda başından geçen olayları konu alıyor.

Her şeyden önce, Kerstin Gier nasıl romantik roman yazılacağını iyi biliyor. Çok klasikleşmiş öğeler kullanarak romanı aşırı miktarda romantikleştirse de, bir şekilde ucuz ve mide bulandırıcı değil, sevimli ve ruha işleyici tutmayı beceriyor. Bu yorumumu yalnızca Silber kitap serisi için söylemiyorum. Önceki kitap serisi olan “Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer” kitap serisini de baz alarak söylüyorum.

Seri, edebi değeri için değil ama akıcılığı ve kurgusu için hızla okunup bitirilebilecek bir seri. O kadar akıcı ki, iyi bir günde serinin bir kitabının bitmesi ihtimali çok yüksek (bende öyle oldu). Ama söylemeden geçemeyeceğim, gerek kurgu, gerek romantizm, gerekse akıcılık konusunda “Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer” serisi çok daha başarılıydı.

Bu kitapta ise, her ne kadar boş vakit değerlendirmek, sahilde okumak ya da kafa boşaltmak için iyi bir kitap olsa da – özellikle öbür seriye kıyasla – biraz zayıf kalıyor. Şöyle ki, üçüncü kitapta sanki biraz konu bitmişti ve zorluyormuş gibiydi, bu yüzden de sonunu pek merak etmeden okudum. Ayrıca, yazarın kitap karakterleri için kullandığı yaşlar çok küçük olduğu için bazen karakterleri ciddiye almayı zor buluyorum (16 yaşındakinin ne ölümsüz aşkı Allah aşkına? O gitsin dersini çalışsın önce.). Ama yaşınız bu karakterlerin yaşına yakınsa veya ilgili bölümleri görmezden gelebilirseniz, bence kafa dağıtmak için okumaya değecek bir seri. Romantik-fantastik bir seri arıyorsanız, bahsettiğim diğer üçlemesine öncelik vermenizi tavsiye ederim. Onda da karakterlerin yaşları küçük ama kitabın kurgusu daha sağlam.

 

Bahsettiğim seriyi incelemek icin aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

Kitap_5094047   Kitap_14287888   9523975028786

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s