Fondöten uygularken kullanılan eşyalar arasında en çok bu üçünün arasından hangisini seçmek gerektiği tartışılıyor. Ben de ayrı ayrı üç uygulayıcının da artı ve eksi yönlerini birbirleriyle karşılaştırarak kendinize göre olanını seçmenize yardımcı olmak istedim!

1- Fondöten harcama:

Makyaj süngeri kullanırken iki sıkımlık fondöten bütün yüzünüze uygulamaya yetiyorsa, fırça ile uygulamada bir ya da bir buçuk sıkım, silisponge için ise yarım ila bir sıkımlık fondöten yeterli olacaktır. Beauty Blender’lar sünger yapıda olduğu için fondötenin yarısını içine hapsediyor. Bu yüzden de daha fazla fondöten tüketmek gerekiyor. Fırça için ise, sünger kadar emme özelliği olmasa da, fırçanın içine kaçan bir kısım oluyor. Silisponge’da ise, tamamen silikondan yapılma bir ürün olduğu için hiç emilme diye bir derdi yok. Kullanılan fondötenin tamamı yüze geliyor.

 

2- Yoğunluk:

Beauty Blender kesinlikle kapatıcılık konusunda en ön sırada gidiyor. Yoğun bir kapatıcılık yakalamak çok kolay. Fırça ise (fırçanın tipine göre değişmekle birlikte), Beauty Blender’la kıyasanınca orta ayar bir kapatıcılık verir. Tabii ki fırçada da yeni katlar ekleyerek ayni yoğunluğu yakalamak mümkün ama Beauty Blender ile daha kolay. Silisponge ise en hafif kapatıcılığı verecektir.

 

3- Kullanım çabukluğu:

Fondöteni sürmenin en hızlı yolu, bana kalırsa Beauty Blender kullanmak. Her tarafa eşit, çizgisiz görünen ve çabuk biçimde yayıyor. Fırça ise, yine kullanması çabuk olsa da, bazen ilk etapta yüzde fırça izleri bırakabiliyor ve onları yok edecek şekilde yaymak az da olsa vakit alıyor. Silisponge ise bence kullanım çabukluğu açısından gerçekten çok zayıf. Yayabilmek için gerçekten çok vakit harcamak ve üzerine eğilmek gerekiyor. Yayma süresini iki katından daha fazlaya katlıyor.

 

4- Makyajı yayma/karıştırma:

Bu konuda fırça için kalitesi çok ön plana çıkıyor. Fırça kaliteliyse, fırça ve Beauty Blender ile fondöten doğal ve yüze iyi yedirilmiş / düzgünce yayılmış gözükür. Silisponge ise bu konuda, yine kullanım çabukluğunda olduğu gibi, başarısız bir konumda kalıyor. Yayması çok uzun süre aldığı gibi, yayıldığı zaman çok doğal ya da güzel yayılmış durmuyor. Üzerinden sünger veya fırça yardımıyla geçerek kenarlarının daha iyi yüze yedirildiğine emin olmak gerekiyor. Bu yüzden de ben çok kullanışlı bulmadım.

 

5- Temizlenme: 

Beauty Blender’ı sabun ve zeytinyağıyla çabucak yıkamak mümkün ve birkaç saatte kurumuş oluyor. Yıkaması en fazla iki dakika alıyor. Fırçanın ise bebek şampuanıyla ya da özel fırça yıkama şampuanlarıyla yıkayıp, havluyla suyunun fazlasını alıp, yeniden fırçaya şekil verip, düzgün şekilde masaya bırakarak kurumasına izin vermek gerekiyor. Kılları yoğun bir fırçaysa kuruma süresi bir güne kadar çıkabiliyor. Silisponge ise, hiç makyaj malzemesi emmediği için ıslak mendille silinse bile hemen temizlenmiş oluyor.

 

Kişisel olarak benim tercihim, çok yoğun bir uygulama istediğim günlerde veya acelem olduğu zamanlarda Beauty Blender; ama orta ayar normal bir kapatıcılık istiyorsam ve acelem olmayan, koşturmadan hazırlanmaya vaktim olan bir sürem varsa da fırça oluyor. Silisponge’u ise temizlenmesi kolay ve ürün harcaması az olmasına rağmen, hem güzel yaymadığı, hem de çok vakit aldığı için pek kullanışlı bulmuyorum.

Sizin tercihiniz hangisi?

 

Bahsettiğim ürünleri incelemek isterseniz aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

p_550x550-2.jpg     closeup_2553e3042b8ca79af79f56038b4d476e1f01eb3b_1493187909_490_SigmaBeauty_WEB     ss4_20d9d361-fb16-4e1b-9bbc-83243e4c0104_1024x1024.png

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s