Tübitak’a ve bilimselliğine çok uzun yıllardır inanmadığım için ciddiye almadan başladığım bir kitap oldu. Sevinerek söylüyorum ki, bu kitap beni yanılttı (Tübitak bu kitabın gerçekten bilimle ilgili olduğunu fark etmeden, yanlışlıkla basmış olabilir mi?). Çünkü yazar, hayatı boyunca gerçekten emek vermiş ve çok bilgili biri. Daha da güzeli, kitabında sade bir dille anlatarak birçok farklı konuda açıklamalarını anlaşılır şekilde yazmış.

Kitabında gen haritasından, kanser ve tedavisinden, klonlamadan, hafızadan, kök hücreden, ölümsüzlüğün mümkün olup olmadığından ve daha çok fazlasından bahsediyor. Yani, DNA’yi ilgilenden birçok konuyu başlık başlık incelemiş. Hepsini de sıfırdan anlatmaya başlıyor. İçinde, anlattığı konularla ilgili çok enteresan fotoğraflar da yer alıyor. Kitap çok da akıcı.

Bir tek, çaprazlamayı anlatırken bence işler biraz karışmış ve konu biraz anlaşılmaz geliyor. Ama sözsel ve görsel olarak değil de yazarak çaprazlama nasıl anlatılır onu da bilmiyorum. Belki sadece biraz daha şematik gösterilebilirdi o bölüm o kadar. Sonuçta, bizler de biyoloji dersinde çaprazlamayı tahtada göre göre öğrendik diye öyle düşünüyorum onu da. Yine de bu konuyu da yazar, yazarak anlatılabilecek en açıklayıcı şekilde anlatmaya çalışmış. Geri kalan hiçbir konuyla ilgili karışık açıklandığını düşündüğüm bir şey yok.

 

Bahsettiğim kitabı incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

0000000350964-1.jpg

 

 

KİTAP: Yaşamın Sırrı DNA – Bahri Karaçay” için bir yorum

  1. Geri bildirim: KASIM FAVORİLERİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s