Öncelikle şunu söyleyeyim; dizisiyle neredeyse hiçbir alakası yok. Dizideki kiz sorumsuz ve şans eseri olduğu yere gelmiş bir insan gibi duruyor. Bu asla ben olamam denecek kadar sıradışı ve sorumsuz bir insan. Kitaptaki kız ise, sıradışı ama istediklerinin peşinden çok emek vermiş, çok ve uzun saatler çalışmış bir insan. Başarısında şans kadar çalışkanlığının da yeri var. İnsanı çalışarak her şeyi başarabileceğine inandırıyor.

Nastygal sitesini zaten çok seviyordum ama kitabı okuyunca Sophie Amoruso’ya iyice saygım arttı. Şöyle yükseldim böyle iyiyim ve şimdi iyice tepedeyim gibi böbürlenme seanslarından çok; gerçekten bu işin süreci nasıldı, işe alırken insanlardan neler bekliyor, işinin peşinden nasıl koşturmuş ve ne kadar emek verdiğini anlatmış. İki günde kitabın tamamını yalayıp yutacak kadar hızlı akıyor. Karşı tarafa ukalalık yapan bir tonda değil, yönlendirici ve hedeflendirici şekilde cesaret verici bir tonda ilerliyor.

Her şeyden önemlisi; istediğimiz işin peşinden koşarsak ne kadar başarılı olabileceğimizi, yatkın olduğumuz alanları değerlendirmenin önemini, kendimizi belli işleri yapmak için kısıtlı hissetmemizin gerekli olmadığını, emeğin işe yaradığını, çalışkanlığın önemini, her ne işi yaparsak yapalim nasıl kendi işimiz gibi davranmamız gerektiğini ve geçmişte öğrendiğimiz her şeyin nasıl bizi bir şekilde hayata hazırladığını öyle güzel anlatmış ki… Kesinlikle başucu kitaplarımdan biri haline geldi. İkinci kitabını alıp okumak için de sabırsızlanıyorum. Bu kitap benim içimi umutla doldurdu.

 

Bahsettiğim kitabı incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

0001727093001-1

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s