Her kitap başka bir dunyayı ve kimliği yaşamaya yarar derler ya, bu kitap kesinlikle onu kanıtlıyordu. Geçirdiği bir kaza sonucu kör olan bir kızın bakış açısından hayatının bir kesidini, yaşadıklarını ve hissettiklerini konu alıyor. Hem de en beğendiğim kısmı; acıklı bir hikaye değil! Okuyucuyu üzmeye ve ağlamaya odaklanmış bir hikaye yazılmamış. Tabi konusu itibariyle düşündüren ve bazen üzen bölümleri var ama “ah vah tüh” tipli bir kitap değil.

Dili çok sade, kitap çok akıcı. Kitaptaki bakış açısından okuduğumuz kızın yaşı küçük olmasına rağmen (onbeş yaşında), onunla kendimi özdeşleştirmek kolay oldu. Bir de kendimi biraz da eğitilmis hissettim. Bu tip konularda hep karşı tarafın nasıl hissettiğini/ne düşündüğünü ve nasıl davranmam gerektiğini merak ederdim, sanırım biraz açıklayıcı oldu.

Bu arada, konu olarak kitaptan biraz uzaklaşmış olacağım ama, “Karanlıkta Diyalog“a da henüz gitmediyseniz mutlaka gitmenizi öneririm. Bir süre boyunca rehberinizle beraber görme duyunuzu hiç kullanmadan dolaşıp etrafınızdakileri tanımaya, anlamaya çalıştığınız bir ortamın içine giriyorsunuz. Gerçekten, empati kurabilmek açısından çok faydalı.

 

Bahsettiğim kitabı incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

Big.jpeg

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s