Fantastik kitapları çok severim ama beğenmem için kurgusu çok güçlü ve kitap akıcı olmalı… Üç kitaptan oluşan bu seri ise fena değildi ama 10 üzerinden 6 veririm. Seride cadı olduğunu yeni öğrenen Diana Bishop ile vampir bilimadamı Matthew Clairmont’un aşması gereken zorluklar konu ediliyor. Üç kitaptan birincisinin adı “Gecenin Gölgesi”, ikincisininki “Cadıların Keşfi”, üçüncüsününkü ise “Hayat Kitabı”.

İlk kitapta bahsedilen çoğu şey gerçek tarihi olaylar veya bilimsel görüşlere dayandırılıyordu. Kitabın dili akıcı ve basitti. 10 üzerinden 10 vereceğim kadar beğendim, keyifle okudum ve 671 sayfa olmasına rağmen iki günde soluksuz okuyup bitirerek ikinciye geçtim. Ne olacağına dair çok fazla meraklanarak heyecanla kitabı bitirdim.

Sorun ikinci kitapta başlıyor. İkinci kitapta zamanda geriye gidiyorlar ve yine gerçek tarihi olaylardan esinlenerek yazıyor olmalarını takdir ediyorum. Sorun şu ki, ikinci kitap hiç akıcı değil. Çok sabit gidiyor ve okurken çok sıkıldım. Bir anda “Alacakaranlık” serisi kadar boş, ilerlemeyen, kopuk ve anlamsız bir hikayeye dönüştü (Yine de bu kötü haline rağmen Alacakaranlık serisinden daha iyidir, çünkü en azından tarihi kurgusu daha iyiydi.). İkinci kitabi bitirmem bir ayımı aldı ve kitapları bitirmek gibi bir inatlaşmam olmasaydı çoktan bırakmıştım. Sanki aniden bizim akıllı tarih öğretmeni aptal, bön Bella’ya; yüz yıllık bilimadamı da ergen, salak Edward’a dönüştü.

Üçuncü kitap ise ilk iki kitabın ortası kalitesinde bir yerlerdeydi. İlki kadar iyi değildi ama ikinci kadar da kötü değildi. Burada artık okumamın tek sebebi en sonunda nasıl her şeyin biteceğini görmek istemem oldu. Kitabı okumak ikinci kitapta olduğu gibi dayanılmaz değildi (1 haftada bitti) ama yine içinde “Alacakaranlık” saçmalığı ve durgunluğu taşıyordu.

Sırf birinci kitabın hatırına ve içindeki bilimsel açıklamalar ile tarihi kurguya ithafen cömertçe notladığımı düşünüyorum 10 üzerinden 6’yı.

 

Bahsettiğim kitap serisini incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

select.php.png

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s