Yazarın, bağırsaklarımızda bulunan mikrobiyatanın önemiden bahsettiği bir kitap. Kitabı çok bilgilendirici ve okuması keyifli buldum. Hem her şey basitçe anlatılmış, hem keyifli örneklemelere sahip, hem de içinde çok sevimli resimler de var ve gerçekten bilmediğim bir çok şey öğrendim. 

Öncelikle, kitap direkt bağırsaklardan ve mikrobiyatadan bahsetmeye başlamıyor. Kısaca tüm sindirim sisteminden bahsedilmiş. Hem de öyle muhteşem bir iskender yeme örneğiyle bahsedilmiş ki gece ikide gözümün önünden iskender görüntüsü ve kokusunun fikriyle karnım kazındı. Yavaş yavaş ve basit şekilde bağırsaklara geldikten sonra bağırsağın işleyişini ve burada yaşayan bakterilerin öneminden bahsedilmiş. Mikropların nasıl tamamen kötü olmadığını, bu bilgiler ile ilgili tarihi gelişimin nasıl olduğu anlatılmış. Bakterilerin yararlı ve zararlı olarak ikiye ayrıldığına ve yararlı bakterilerin önemine de uzun uzun yer verilmiş. Bunların dışında; şeker, yağ, gluten, antibiyotik gibi hepimizin aklında olan soru işaretlerinin de tamamı cevaplandırılmış.

Kitaptaki en beğendiğim şeylerden biri de “Onu yeme, bunu ye.” tipli bir kitap olmaması. Hiçbir kısıtlamaya yönlendirmeye çalışmıyor. Sadece neyin nasıl işlediğini açıklıyor. Bir de en sonunda, coğunlukla iyi bakterilerin nelerde bulunduğuna dair kısa da bir açıklama yapılmış ama o kadar. Yani diyet kitabı değil, genel olarak yediğimiz şeyler hakkında bilgilenmek için yazılmış bir kitap.

 

Bahsettiğim kitabı incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

0001710505001-1.jpg

 

KİTAP: Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum – Dr. Serkan Karaismailoğlu” için bir yorum

  1. Geri bildirim: TEMMUZ FAVORİLERİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s