Çok büyük bir iş başarmış olan insanların, bulundukları noktalara gelene kadarki yolculuklarını okumak bana çok keyif ve umut veriyor. Bu yüzden de birden fazla başarılı kişinin başarı hikayesini okumak da ayrıca güzel oldu. Kitapta; Big Chefs, Hopi, LC Waikiki, Mars Sinemaları, Mey İçki, Simit Sarayı ve daha fazlasının kurucularının bu hayallerini nasıl sıfırdan ve özenle gerçekleştirdiklerini teker teker anlatıyor.

Kitabı okuduğum için mutluyum, dediğim gibi, konusu itibariyle bu tür kitapları okumayı çok seviyorum ama kitap genel olarak beni hayal kırıklığına uğrattı. Benim kitaptan olan beklentim, insanların nasıl onlara “Sakın bunu yapma! Hiç mantıklı değil! Olmaz böyle şey!” demelerine rağmen hayallerine sahip çıkarak bu işleri var eden hikayelerden oluşacağını düşünüyordum. Beni yanlış anlamayın, bu insanların başından bu işlerini bu kademeye getirene kadar böyle şeylerin fazlasıyla geldiğine eminim ama kitapta bunlar yansıtılmamış. Kitaptaki hallerine göre, zorlukların üstesinden başarılı düşünme taktikleri ve biraz da şans ile gelmiş olan ama önlerine de kimsenin çıkıp da “Deli misin sen?” demedikleri insanlar var. Sanki, bu insanların arkasında herkes sürekli durmuş, bütün kararlarını desteklemiş gibi…

Bir de, kitabın yazarı Hürriyet gazetesi ekonomi editörü olduğu için gazete yazısı stiliyle yazılmış olması doğal olabilir ama kitap için ben bu stili pek beğenmedim. Sürekli konu ve zaman dilimi atlıyor. Bir gelecek zamana gidip, bir geçmiş zamana geri dönüyoruz. Konular da zaman dilimi haricinde de atlaya zıplaya gittiği için hikaye kurgusu bütünlük içinde ilerlemiyor. O zaman da kitaba kaptırıp gitmek oldukça zor.

Not: Kitabı okurken, kenarda köşede bahsedilen insanlarda sözler yazıyor. En keyifli kısım orasıydı. Kitabı okuyorsanız onları atlamayın!

 

Bahsettiğim kitabı incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

b1_1531307323.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s