Bu kitap 1897’de yayımlanmış. 1897! O tarihte yazılan bir kitaba göre muhteşem yazılmış. Hatta şu anda yazılan çoğu fantastik kitaptan kat ve kat daha iyi. Sıkılarak okuduğum en fazla yirmi sayfası olmuştur. Gerisi akıp gitti. Olaya çok ortadan girdiğimin farkındayım ama hemen biraz geriye sarıyorum.

Öncelikle. kitap bir hukukçunun Transilvanya’da yaşayan ve İngiltere’de ev almak isteyen gizemli bir adamın evine, emlak işleri ile ilgilen mek için gitmesiyla başlıyor. Burada Drakula ile tanışıyor ve evini, yaşadığı yeri görüyoruz. Bir de bence burada ve kitabın genelinde anlatılanlar orijinal “vampir”lerin huyları, beğendikleri ve beğenmediklerini belirlediği için, günümüzün sama vampirlerinin saçma huylarını tespit etmek konusunda da çok faydalı oldu. Tabut, sarımsak, günışığı, güçlülük, ve çok daha günümüzde geçmeyen özellikleri ve bunların anlatılış biçimi çok ilgimi çekti.

Kitap, Drakula’nın karşısında yer alan birkaç kişinin ağzından dönüşümlü olarak anlatılıyor. Günlük tarzında yazılmış, son derece akıcı, kolay okunur ve basit dille yazılmış. Tabii ki büyük ihtimalle bunun için DEX yayınevine de teşekkür etmek gerekiyor. Çok güzel bir çeviri hazırlamışlar, kapak tasarımı harika ve her türlü referans veya kelime açıklaması için dipnot koyarak okuyucuyu kitapta geçen hiçbir konuda (yabancı dil, alıntılar, neden o belli cümlelerin kullanıldığı dahil her şey yazılmış) karanlıkta bırkmadıkları için tebrik ederim.

Şimdiki vampirler ile orijinal vampir Drakula’nın arasındaki fark konusuna geri dönmek gerekirse, o kadar vampirleri insancıllaştırıp sempatiklaştirme çabasına girmişiz ki bu vampirin hiçbir insancıl yanı veya hiçbir iyilik kırıntısı taşımaması beni iyi bir şekilde dehşete düşürdü. Bu hoşuma gitti çünkü oluşturulan fantastik yaratığın asıl oluşturulma amacını ve neden bu kadar tuttuğunu öğrenmiş oldum. Van Helsing’i de çok duymuştum ama ben onu o kadar güncel şeylerde görüp duydum ki, o karakterin genç ve formunda fit bir delikanlı olduğunu sanıyordum. Yaşlı ve yalnız bir doktor dede olduğunu öğrenince çok şaşırdım.

Kitap aslen birkaç arkadaşın Drakula’yı öldürmek için peşine düşmelerini konu alıyor ama o kadar akıcı anlatılmış ve olay örgüleri birbiri ardına dizilmiş ki, günümüzde yazılmış olsaydı üç kitaplık bir seri olarak uzatılacağına ve dört de filmi çekileceğine eminim. Kesinlikle okumanızı öneririm.

 

Bahsettiğim kitabı incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayın:

t.png

KİTAP: Drakula – Bram Stoker” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s