Dünyanın sona ermesi ile ilgili kitaplar arasında farklı bakış açısı getiren bir kitap. “Dünyadaki herkes bir günde uyuyamamaya başlasa ne olur?” konusunu ele alıyor. Hatta bu sorunun içine bir de azınlıktaki birkaç insanın gizemli şekilde uyuyabilmeye devam ediyor olması eklenince kitap ne kadar muhteşem olmayı vaadediyor değil mi?

Gelin görün ki kitap hiç iyi değildi. Muhteşem bir kitap için gereken içeriklerin hepsi bulunmuş ama işlenmeden ortaya atılmış gibiydi. Kitap zaten kısa ve yazım stili de kolay olduğu için neredeyse tamamını tek oturuşta bitirdim ama kalan 50 sayfayı okumak için kitabı bir türlü yeniden elime alasım gelmedi. Yaklaşık bir ay boyunca kendimi kitabı okuyup bitirmeye ikna etmekle uğraştım.

Kitap hiçbir yere gitmiyor. Hiçbir sonuca ulaşılmıyor,  hiçbir şey öğrenilmiyor, konuların sadece yarısı işlenmiş ve geri kalan yarısı öylece ortada bırakılmış, ilerisini merak ettirebilecek tek olay “peki bu uykusuzluğun sonu nereye gidecek” olayı ve onun bile cevabı kısmen verildi. Ana karakter ile eş zamanlı olarak hikayenin gidiş hattını öğrendiğimiz için bilinmeyenler olabileceğinin farkındayım ama bunun için bile çok fazla boşluk var.

Ana karakter edebiyatla ilgilenen, asosyal biri ve kitabı onun bakış açısından okuyoruz. Bu yüzden de dışarıda kıyametler koparken bizimkinin aklından geçen şiirler veya düşunceler de yazılmış. Kitap ise hem dışarıdaki kıyametleri hem de yazarın kafasından geçen edebi düşünceleri kapsayabilecek kadar uzun değil. Bana sanki yazar aynı anda hem eylem hem durum hikayesi yazmak istemiş de ikisi de olmamış gibi geldi.

Hiç mi beğendiğim yeri olmadı? Her bir bölümün başında yer alan kısa alıntılar ve uykusuzluk anındaki çaresizlik hali, dünya sona ererken herkesin aidiyet aramaya çalısması fikri iyiydi ama çok kötü bir araya getirilmişlerdi.

Ortaya atmış olmasa hiç sorun olmayacak ama sırf konuları açıp açıp tamamlamadan bıraktığı için kalakalmış sorular var: Rüyalar neyin nesi? Konuşan kedi ve büyüyen hayvanlar olayı ne? Bir de fantastik öğeler mi eklendi durduk yere? Neden bazıları uyuyabiliyor? Neden bir anda kimse uyuyamamaya başladı? Parktaki çocuklar niye konuşmuyor? O kadar uyuyabilen çocuk nasıl biraraya gelebildi de parka kaçtı? Ufak kız neden bir anda bu kadar önemli oldu? Ve daha fazlası…

 

Bahsettiğim kitabı incelemek isterseniz asağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

9414_rfwz0_1495993249.jpg

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s