Benim tecrübelerime göre, kişisel gelişim kitaplarının biryarısı saçmalık dolu olur, diğer yarısında ise işe yarayıp birkaç bir şeykapmalık yeni düşünceler olur. Bu kitapta abartılmış ve saçma yerler de olmasınarağmen %70’ini beğendiğim ve dolayısıyla başarılı bulduğum kişisel gelişimkitaplarından biri oldu.

Öncelikle, kitabın adı biraz yanlış yönlendiriyor. Kitabınverdiği asıl mesaj “bir şeyleri kafaya takmamak” değil, “ doğru şeyleri kafayatakmak”. Kitap genel olarak mantığın önemini, önceliklerin doğru belirlenmesigerektiğini, mutluluğu varılacak bir sonuç olarak aramak yerine yaşadığımızanın bir parçası olması gerektiğini, herkesin başına gelen talihsiz olaylar olsada hayatımızı asıl belirleyenin bu olaylara verdiğimiz tepkiler bütünüolduğundan ve zaman içinde sürekli yanılacağımızı ama her geçen sürede süreklikendimizi geliştirdiğimiz için her geçen gün biraz daha az yanılacağımızdanbahsediyor.

Kitabın dili akıcı ve basit. Yazar anlatmak istediği konuyu daha iyi açıklayabilmek için hemen hemen her bölümde çeşitli hayat hikayeleri ya da hikayelerden örneklemeler yapıyor. Bu örneklemeler kitabın içinde okurken en zevk aldığım bölümler oldu. Kitabın sinirimi bozan tek bir özeliği var. O da yazarın çoğunlukla dilinin biraz ukala bir tonda olması. Bahsettikleri çok hoş çok güzel ama “ben bu işi çözdüm” havası bazen sinir bozucu olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s