Gerek sosyal medyada gerekse internette veya dergilerde herkes yatmadan önce makyajı temizlemenin öneminden bahsediyor. Bu konuya neden bu kadar önem verildiğini araştırdiµ ve makyaj temizlenmeden uyunduğu takdirde nelerle karşı karşıya olduğumuz hakkında öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum:

Öncelikle -ve en önemlisi- geceleri cilt hücre yenilemesi yapar. Ancak gözeneklerin makyajla tıkalı olması durumunda bu yenileme işlemini gerçekleştiremez.  Dolayısıyla aşağıda belirtilen sorunlara da davetiye çıkarır:

1- Akne oluşumu veya var olan akne problemini kötüleştirme: Makyaj temizliği yaparken temizlenen tek şey makyaj değildir. Gün içinde hava kirliliği, toz gibi birçok şey yüzde birikir ve makyaj da bunları çeken bir mahvet görevi görür. Dolayısıyla, günün sonunda makyajı temizlemek gün içinde gözenekleri tıkayan bütün etkenlerden kurtulmak anlamına gelir. Bu temizlik yapılmadığı sürece akne, derinleşmiş gözenekler, kızarıklık ve cilt eşitsizliğine sebebiyet verebilir. Ayrıca, cilt ölü hücreleri kendi kendine dökererek yok eder ama ciltte duran makyaj bu dökme işleminin gerçekleşmesine izin vermez. Bunun sonucunda cilt kuru ve markaymış görünebilir. Yalnızca bir gün makyajı unutarak uyumak direkt bu sorunlara neden olmayacaksa da o birer günlerin birikmesi uzun vadede burada bahsedilen sorunları doğurabilir. Araştırmak isteyenler için, gözenekler tıkandığında burada biriken ve akneye sebebiyet veren bakterinin adı “microcomedone” (Microcomedone birikerek comedone’yi oluşturuyor.).

2- Erken yaşta kırışıkların ve kaz ayağının oluşması: Makyajla uyumak çevredeki serbest radikallere gereksiz yere yüzün maruz kalmasına neden olur. Serbest radikaller yüzdeki sağlıklı kolajenlerin kırılmasına sebebiyet vermesinin sonucunda da kırışıklıklar oluşur.

(Serbest radikallerin ne olduğunu açıklayan güzel bir makale buldum. Makaleyi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.) (Kolajenin ne olduğuna dair bilgi için buraya tıklayın.)

3- Göz enfeksiyonları ve yüzdeki şişkinlikler: Maskara ve eyeliner uyku sırasında yastığa bulaşarak göz geçebilir ve çeşitli enfeksiyonların oluşmasına sebebiyet verebilir. Göz makyajı ile uyumak kirpik gözeneklerinde ve yağ bezlerinde tıkanıklığa sebebiyet vereceği için çeşitli şişkinlikler oluşabilir. Oluşabilecek göz enfeksiyonlarının dışında, maskara varken gözleri ovuşturmak kirpiklerin de kırılmasına neden olur.

 

Makyaj temizliği yaparken dikkate alınabilecek bazı öneriler:

    Gün içinde dokunduğunuz yerlerden topladığınız zararlı bakterilerin yüzünüze taşınmasını engellemek için yüz temizliğine başlamadan önce ellerinizi yıkayın.
    Makyajın biriktiği bölgeler olan saç çizgisini de temizleyebilmek için saçınızı toplayarak yüz temizliğinizi yapın.
    Eğer makyajla uyuyakaldıysanız ertesi gece yeniden aynı bakterilere maruz kalmamak için yastık kılıfınızı değiştirin.

 

Not: Kesinlikle hiçbir tıbbi eğitimim olmadığı için yazımın hiçbir bölümü kendi iddialarım değildir. Yazının tamamı bu konu hakkında yaptıgim internet araştırmalarım sonucunda öğrendiklerimin sentezlenmiş halidir. Kaynaklar:

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s